Pelety, plyn nebo uhlí?

Evropská unie plánuje do roku 2050 úplné odstranění uhlí, plynu a ropy. Co bude dál? Základem energie má být mimo jiné energie z biomasy pelety a další obnovitelné zdroje energie.

Co jsou pelety?

Pelety jsou malé granule o průměru 6 mm, získané lisováním pilin z čistého dřeva. Dobré pelety neobsahují chemické přísady. Lignin, který je přírodní složkou dřeva, se používá jako pojivo. Nemusíme dovážet surovinu nebo materiál na výrobu pelet, jako je tomu u ropy nebo plynu. Výroba pelet je jednou z metod velmi efektivního nakládání s odpady vznikajícími v různých odvětvích dřevařského průmyslu. Hořící pelety neuvolňují do životního prostředí žádné škodlivé látky. Oxid uhličitý uvolňovaný během spalování pelet je přesně stejný CO2, který rostliny asimilovaly během svého růstu, což jej vyvažuje v atmosféře. Pelety mají významnou výhodu oproti fosilním palivům: neprodukují škodlivé výpary, nezanechávají skvrny a malé množství popela vznikajícího při spalování je užitečné a lze je použít k hnojení zahrady.

Výhody pelet

Pelety jsou pohodlné

Pelety jsou baleny v ergonomických, malých a čistých sáčcích. Palivo je do kotle naloženo jednou za několik dní. Čištění kotle v rodinném domě, kde se spalují dobré pelety, vede k odstraňování popela jednou za několik týdnů.

Pelety jsou ekologické

Pelety jsou obnovitelné palivo. Rychlý růst stromů zajišťuje neustálý přístup k surovině, ze které se vyrábějí pelety. Hoří velmi ekologicky a neprodukují smog.

Pelety jsou levné

Peletové vytápění je jedním z nejlevnějších způsobů vytápění rodinných domů. Ideální pro víceleté domy s radiátorovým vytápěním.

Dostupnost:

Hlavním zdrojem pelet jsou lesy, v roce 2018 se plocha lesních pozemků v ČR meziročně zvýšila o 1733 ha na celkových 2,67 mil ha. Lesnatost v ČR (podíl lesních pozemků na celkové rozloze země) dosahuje 34,1 %. Pro srovnání – lesy pokrývají 43 % plochy EU. Je také důležité, aby se pelety vyráběly lokálně, poblíž, v truhlářských obchodech, na pilách, což pozitivně ovlivňuje cenu a dostupnost.

S peletami topíte ekologicky a cenově výhodně

Vytápění peletami je stále populárnější. V roce 1995 nebyl instalován žádný systém vytápění peletami; v roce 2021 Státní fond pro životní prostředí již předpokládá 100 000 systémů a kotlů na vytápění peletami v českých budovách. Vytápění peletami je nyní alternativou, kterou by měl zvážit každý majitel budovy. Technicky vyspělé spalování pelet, vysoká úroveň pohodlí, stabilní cena a ekologické výhody jsou dobrým důvodem pro výběr pelet jako paliva. Peletové kotle navíc ke svému provozu vyžadují velmi málo elektřiny. 

Velkou výhodou pelet je jejich stabilní cena. Jako vlastník topného systému na pelety jste nezávislí na kolísání cen fosilních paliv a elektřiny a můžete dlouhodobě ušetřit peníze. Cena pelet je stabilní a je mezi 5 a 7 Kč za kg v průběhu posledních 10 let. Pokud vyměníte topení, máte také prospěch ze štědrých dotací.

Ohřev peletami

Ohřev peletami je snadný. Systém automatického ohřevu pelet snižuje provozní náklady na minimum. Automaticky řízený dopravní systém dostane do hořáku pouze tolik pelet, kolik je ve skutečnosti potřeba. Systém Inteligentního podávání paliva snižuje spotřebu a zajišťuje efektivní výrobu tepla.
V dobře izolovaném rodinném domě je likvidace vzniklého popela obvykle jednou nebo dvakrát za topnou sezónu a lze ji provést rychle několika jednoduchými kroky.

Snadná instalace

Topný systém na pelety ukazuje své výhody, zejména pokud jde o rekonstrukci. Díky malým rozměrům našich kotlů je možné namontovat systém prakticky kdekoliv. Stávající radiátor nebo podlahové topení lze nadále používat. Další výhodou je, že se dá snadno kombinovat se sluneční soustavou.

Sdílejte článek:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Sdílejte článek:

Share on facebook
Share on linkedin

Sociální sítě

Nejčtenější články

Další články

Sociální sítě

Nejčtenější články